Gdańskie Targi Książki
Przyjazd
Wyjazd

Gdańskie Targi Książki

27 marca 2020


Gdańskie Targi Książki po raz trzeci!

 

Poprzednie dwie edycje udowodniły, że zainteresowanie literaturą w naszym mieście jest ogromne, a targi książki stanowią doskonałe uzupełnienie dla pozostałych wydarzeń literackich organizowanych w Trójmieście. Zatem, aby sprostać rosnącym z roku na rok oczekiwaniom, w 2020 r. wszystkich miłośników literatury zapraszamy na teren Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gdzie spotkamy się w ostatni weekend marca. Większa przestrzeń, to też więcej możliwości i bogatszy program. Spotkania autorskie z czołowymi polskimi i zagranicznymi pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty dla najmłodszych, wystawy i panele dyskusyjne, to tylko wybrane wydarzenia z programu towarzyszącego targom książki. 

 

Tematem poruszanym podczas debat będą między innymi wydarzenia, które odbiły się szerokim echem w mijającym roku. Niewątpliwie należą do nich m.in. Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, a także Nagroda Literacka „Nike” dla Mariusza Szczygła.

 

Wcześniejsze edycje Gdańskich Targów Książki okazały się sukcesem nie tylko frekwencyjnym – w 2019 r. odwiedziło nas ponad 15 tysięcy czytelników.  Na poprzedniej edycji mieliśmy także zaszczyt i przyjemność przyjąć Gości Honorowych. Z wiodącymi pisarkami i pisarzami islandzkimi rozmawialiśmy nie tylko na temat literatury, ale również na tematy demokracji, otwartości i edukacji kształtującej postawy obywatelskiej. Do jednej z debat dołączyła też pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Gościem Honorowym Gdańskich Targów Książki w 2020 r. będą BAŁKANY. Po północnoeuropejskiej, islandzkiej edycji zeszłorocznych targów przyszła kolej na słowiańskie południe. Znad Morza Grenlandzkiego przeniesiemy się zatem nad ciepły Adriatyk, a naszymi gośćmi będą autorzy i autorki m. in. z Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Region wieloetniczny, wielokulturowy i wielojęzyczny, pełen sprzeczności, wręcz oksymoroniczny, którego literatura staje się emisariuszem poglądów i idei jego mieszkańców, buduje mosty, znosi granice, rodzi się ponad konfliktami.

 

Już pod koniec marca miłośnicy literatury bałkańskiej będą mieli okazję spotkać osobiście jej autorów, m. in. bardzo cenionego w Polsce, mieszkającego w Zagrzebiu bośniackiego pisarza i publicystę Miljenka Jergovicia, czy jednego z najważniejszych pisarzy współczesnej literatury serbskiej – Svetislava Basarę. W Gdańsku nie zabraknie też odważnych głosów kobiecych – Vedrany Rudan z Chorwacji i Feridy Duraković z Bośni i Hercegowiny. Gośćmi Targów będą także poeci: Dejan Aleksić (Serbia), Darko Cvijetić (BiH), Balša Brković (Czarnogóra) oraz dramatopisarze: Tomislav Zajec i Ivor Martinić (Chorwacja).

 

Trzydniowe targi to pretekst do tego, aby porozmawiać o kulturze, która łączy, a nie dzieli, ma siłę oddziaływania pomimo różnic i barier. Do dyskusji na temat wolności kultury ponad podziałami zaprosimy przedstawicieli środowisk naukowych i literackich. Nie uciekając od tematów ważnych, aktualnych i nierzadko trudnych, w programie targów znajdą się również wydarzenia poświęcone zmianom klimatycznym oraz dyskusje na temat świadomości i odpowiedzialności w myśl idei less waste.

 

 

Gdańskie Targi Książki odbędą się w dniach 27-29 marca w AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11.

 

informacje praktyczne

termin:

27–29.03.2020

godziny otwarcia:

piątek 11:00–18:00

sobota 10:00–18:00
niedziela 10:00-17:00

piątek: wstęp bezpłatny

sobota-niedziela: wstęp 10 zł (uczniowie i seniorzy wstęp bezpłatny)

miejsce targów:

AMBER EXPO

ul. Żaglowa 11

dane adresowe organizatora:

Jednostka Kultury Sp. z o. o.

ul. Słowackiego 19

80-257 Gdańsk

kontakt@gdanskietargiksiazki.pl

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij